Videoları ve fotoğrafları kablosuz olarak TV’de yayınlama

0
92
Videoları ve fotoğrafları kablosuz olarak TV'de yayınlama

Mobil cihazınızı TV’nize yansıtın ve bilgisayarınızı kendi kişisel medya sunucunuza dönüştürün.

Bilgisayarınızdan TV’nize film yayınlamanın kolay bir yolunu hiç istediniz mi? Belki akıllı telefonunuzun bazı fotoğraflarını bir slayt gösterisi gecesi için büyük ekrana koymak istersiniz. Her iki şekilde de, ev Wi-Fi ağınız aracılığıyla fotoğraf ve videoları TV’nize kablosuz olarak yayınlayabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

TV’niz veya medya akış cihazınızla aynı Kablosuz ağa bağlı bilgisayarlar ve telefonlar, fotoğraf ve videoları TV’nizde paylaşabilir.

TV’nizde ekran yayınına izin veren bazı yerleşik özellikler olabilir. Değilse, TV’nize takılan ve diğer cihazların onunla iletişim kurmasına izin veren Google Chromecast veya Apple TV gibi bir medya akış cihazına ihtiyacınız olacaktır.

Bu makalede:

 • Google Chromecast
 • Apple TV
 • Mobil fotoğrafları TV’ye yayınlama
 • Kendi medya sunucunuzu oluşturun

Google Chromecast

Chromecast terimi iki şeye işaret edebilir:
 • TV’nin arkasına takılan ve ev Wi-Fi ağınıza bağlanan küçük bir cihaz (Chromecast için 59 dolar; Chromecast Ultra için 98 dolar).
 • Bazı TV’ler zaten Chromecast özelliklidir, bu nedenle bir gadget satın almanıza gerek yoktur. Bu özelliğin yerleşik olup olmadığını görmek için TV’nizin markası ve modeli için bir web araması yapın.

Apple TV

Apple TV

Apple TV (209 $) ve Apple TV 4K (249 $ – 279 $), özellikle yerel veri paylaşımı için iPhone’lar, iPad’ler ve macOS bilgisayarlarla en iyi şekilde çalışır.

Apple TV’de ayrıca Apple’ın Siri akıllı asistanı yerleşiktir, bu nedenle oynatmayı sesinizle kontrol edebilirsiniz, ancak manuel kontrol için kendi uzaktan kumandasıyla birlikte gelir.

Mobil fotoğrafları TV’ye yayınlama

Bir partiye, kutlamaya ev sahipliği yapıyorsanız veya son bir tatilin fotoğraflarını göstermek istiyorsanız Chromecast veya Apple TV ile bir akıllı telefon veya tabletten fotoğraf paylaşabilirsiniz.

Chromecast ile fotoğraf paylaşma

İhtiyacın olacak:

 • Google Fotoğraflar uygulaması yüklü Android veya iOS cihazı
 • Chromecast’in

Fotoğrafları Chromecast’te paylaşmanın en kolay yolu, fotoğraflar için sonsuz alana sahip bir bulut depolama hizmeti olan Google Fotoğraflar uygulamasıdır, ancak genellikle onları orijinalinden biraz daha düşük bir kaliteye sıkıştırır.

 1. Google Fotoğraflar uygulamasını açın ve  sağ üstteki yayınla düğmesini tıklayın chromecast-ikon-OL-15px-v2 ve Chromecast cihazınızı seçin.
 2. Fotoğrafları değiştirmek için telefon ekranınızı kaydırın veya bir Android cihazında sağ üstteki üç dikey noktayı tıklayın ve otomatik kaydırma için Slayt Gösterisi’ni seçin .

Apple TV ile fotoğraf paylaşma

Apple TV ile fotoğraf paylaşma

Bunlara İhtiyacın olacak:

 • iOS cihazı (iPhone veya iPad)
 • Apple TV veya Apple TV 4K
 1. İlk olarak www.icloud.com adresinde veya iPhone veya iPad’inizdeki iCloud uygulaması aracılığıyla bir iCloud hesabı oluşturun . Ayrıca Apple TV’yi iOS aygıtınız olarak Apple Kimliği veya iCloud Aile Paylaşımı’nı ayarladığınız bir Apple Kimliği kullanarak ayarlamanız gerekir.
 2. Fotoğraflarınız otomatik olarak iCloud’a yedeklendikten sonra Apple TV’nin ana ekranındaki Fotoğraflar uygulamasını açın, istenirse iCloud Fotoğrafları’nı aç seçeneğini belirleyin; fotoğraflarınızın görünür olması gerekir.

Kendi medya sunucunuzu oluşturun

Medya sunucusu yazılımı, bilgisayarınıza kaydedilmiş videoları veya bilgisayarınıza takılı harici bir depolama sürücüsünü TV veya medya akış cihazına yayınlayabilir.

Mac’ten Apple TV’ye video

Mac’ten Apple TV’ye video

Fiyat: Ücretsiz

İhtiyacın olacak:

 • Mac bilgisayar
 • Apple TV veya Apple TV 4K

Bir Mac’in depolama sürücüsünden video yayınlarken, en kolay yol iTunes arşivinizi paylaşarak Apple TV menünüzden erişmenizi sağlar.

 1. İTunes’ta Dosya’yı , ardından Ev Paylaşımı’nı ve ardından Ev Paylaşımı’nı açın .
 2. Apple TV’nizde Bilgisayarlar’a gidin , ardından bilgisayarınızı seçin.
 3. Ekranın üst kısmında Mac’inizin iTunes arşivinin paylaştığı ortam türünü görebilirsiniz. İstediğiniz videoyu seçin; oynatılmaya başlaması gerekir.

İTunes arşivinize video eklemek için Dosya , Kitaplığa Ekle’yi tıklayın , ardından video dosyasını seçin. Tüm dosya türleri iTunes tarafından desteklenmez, bu nedenle dosyalarınız kitaplıkta görünmüyorsa muhtemelen nedeni budur. İTunes üzerinden satın alınan veya kiralanan her şey işe yarayacaktır.

Plex

Fiyat: aylık 6,50 $. Bazı ücretsiz özellikler.

İhtiyacın olacak:

 • Windows PC veya Mac
 • Akıllı TV, Chromecast veya Apple TV

Windows ve macOS için Plex uygulaması filmleri ve TV şovlarını türlere otomatik olarak ayırır, her videoya arsa özetleri ekler ve her film veya TV sezonu için resmi resimler içerir.

Bilgisayarınızdaki medyayı yalnızca düzgün bir şekilde sıralamak istiyorsanız Plex’i kullanmak ücretsizdir, ancak bir dakikadan uzun videoları yayınlamak için bir Plex Pass aboneliğine ihtiyacınız vardır – ayda 6,49 $, yılda 49,99 $ veya doğrudan satın almak için 160 $.

Plex Pass ayrıca Android veya iOS uygulamasını kullanmanızı sağlar.

Video akışı

Fiyat: Ücretsiz. Bazı ücretli özellikler (ayda 2 $, yılda 21 $ veya ömür boyu 49 $).

İhtiyacın olacak:

 • Google Chrome tarayıcı yüklü Windows PC veya Mac
 • Chromecast TV

Video akışı, videoyu bilgisayarınıza yüklemeniz gereken Google Chrome web tarayıcısı üzerinden Chromecast ile paylaşır.

Video akışını bilgisayarınızda açık olduğu sürece video oynatmayı kontrol etmek veya telefonunuzdan veya tabletinizden yeni videolar seçmek için Android veya iOS’ta Video akışı uygulamasını da indirebilirsiniz.

Ücretli sürüm, altyazı ekleme ve sonraki videoyu otomatik olarak oynatmak için oynatma listeleri oluşturma yeteneğinin kilidini açar.

En iyi TV’yi mi arıyorsunuz? TV incelemelerimizde LG, Sony, Panasonic ve daha fazlasından gelen akıllı modelleri inceliyoruz .

Bol seçenek var

Ekran dökümü için bazı kolay ve popüler yöntemler göstermiş olsak da, Chromecast ve Apple TV’nin yanı sıra birçok başka medya cihazı da var.

Miracast, Amazon Fire Stick ve Roku diğer popüler seçeneklerdir. Bunlardan bazıları farklı yazılımlara bağlanır veya TV’nizle farklı çalışır.

Benzer şekilde, uygulama mağazalarında yapılan bir arama, yukarıda listelenen donanımı ve aynı temel fikirleri kullanarak bilgisayardan TV’ye akış gerçekleştirebilen çok sayıda başka uygulamayı açacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here