Hangi Marka Televizyon Almalıyım

0
100
Hangi Marka Televizyon Almalıyım

En iyi TV nasıl alınır,4k tv tavsiye ve televizyon alacaklara bir rehber.

LCD veya OLED? HD veya 4K? Uzman kılavuzumuz bütçeniz için doğru TV’yi bulmanıza yardımcı olacaktır.

SEÇİM neredeyse 50 yıldır TV’leri test ediyor . O zaman neyin önemli olduğu ve pazarlamanın neyle ilgili olduğu hakkında çok şey öğrendik. TV satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Ekran boyutu kılavuzu
 • 4K TV – bir tane almalı mıyım?
 • Akıllı TV’ler – bilmeniz gerekenler
 • En iyi görüntü kalitesi nasıl elde edilir
 • LCD vs OLED ekranlar – hangisi daha iyi?
 • Aranacak temel özellikler

Ekran boyutu kılavuzu

Kişisel tercih bir yana, en iyi görüntüleme deneyimi için göz önünde bulundurmanız gereken üç önemli faktör vardır:

 1. TV ekran çözünürlüğü (HD veya 4K)
 2. Odanızın büyüklüğü
 3. Ekrandan ne kadar oturmak istersiniz

Yüksek tanımlı (HD) TV için en iyi ekran boyutu

127 cm (50 inç) yüksek tanımlı (HD) TV (1920 x 1080 piksel), örneğin iki metrelik izleme mesafesinde iyi görünecektir.

Daha yakın oturmak istiyorsanız, ekranı oluşturan pikselleri (noktaları) görmekten kaçınmak için daha küçük bir TV alın. Daha büyük bir TV, daha fazla oturmanız gerektiği anlamına gelir.

HD TV izleme kılavuzu

Ultra yüksek çözünürlüklü (UHD) veya 4K TV için en iyi ekran boyutu

4K TV’ler HD’den çok daha yüksek çözünürlüğe (yani ekranda daha fazla piksel) sahiptir. Bu, küçük bir odada büyük bir TV’ye sahip olabileceğiniz ve tek tek pikselleri görmeden önce ekrana daha yakın oturabileceğiniz anlamına gelir.

Genellikle, ekrandan yaklaşık iki metre uzakta oturmak size en iyi izleme deneyimini sunar.

Optimum 4K izleme mesafesi

4K TV – bir tane almalı mıyım?

4K TV’nin çözünürlüğü 3840 x 2160 veya full HD televizyonun dört katıdır. Perakendeciler ayrıca kısaca ultra yüksek çözünürlüklü veya UHD olarak adlandırıyorlar.

Aşağıdaki durumlarda 4K’dan yararlanacaksınız:

 • Büyük bir televizyon alın. 4K’nın tam avantajı, 55 inç veya daha büyük bir ekran elde edene kadar belirgin değildir. Daha küçük TV’lerde (50 inç altı) HD ve 4K arasındaki farkı görmek zordur.
 • Bir akış hizmetine abone olun  (Netflix, Stan, Amazon Prime vb.). Her birinde 4K içerik bulunur ve her hafta yeni şovlar ve filmler gelir.
 • 4K UHD oynatıcı ve uyumlu diskler kullanın. Bunlar DVD ve Blu-ray disklerden farklıdır. Satın almadan önce ambalajı kontrol edin.
 • PS4 Pro, Xbox One X veya ileri teknoloji PC’ye sahip olun. Sony PS4, 4K oyun oynamayı desteklerken Microsoft Xbox One X, Blu-ray diskte 4K HDR videoyu da destekliyor.

Ekstra pikseller daha iyi bir resim anlamına gelmeyebilir

Daha fazla piksel için ödeme yapmanın daha iyi bir resim garanti etmediğini unutmayın. Daha fazla piksel, TV’nin görüntü işlemcisinin iyi bir görüntü sunmasını zorlaştırabilir.

Renk doğruluğu, renkler arasında yumuşak geçişler ve çamurlu görünmeyen veya ayrıntıları kaybetmeyen siyahlar çok daha önemlidir (aşağıdaki Resim Kalitesi bölümüne bakın).

TV çözünürlükleri karşılaştırıldı. 8K şu anda gerçekten tüketici alanında değil, geleceğin teknolojisine bir örnek olarak dahil edildi.

Akıllı TV’ler – bilmeniz gerekenler

“Akıllı” kelimesi bugünlerde TV’lerle çokça kullanılıyor ve sürekli değişiyor. Bu, internete ve bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz gibi ev ağlarına bağlanıp bağlanamayacağı anlamına gelir.

Daha ucuz TV’lerde akıllı telefonlar zayıf bir şekilde uygulanma eğiliminde olduğundan, üst düzey bir markadan akıllı bir TV’ye gitmelisiniz. En önemli şey, TV’nin ihtiyacınız olan akıllı işlevselliğe sahip olduğundan emin olmaktır.

Bağlı bir akıllı TV şunları yapabilir:

 • Ev ağınız üzerinden bilgisayarınızdan TV’nize medya akışı yapın.
 • Cihazın bire bir ağ bağlantısı yaptığı Wi-Fi Direct’i kullanarak kablosuz bağlanın, böylece cebinizde kalırken akıllı telefonunuzda ne oynuyorsa onu izleyebilirsiniz.
 • Akıllı TV’nize indirmek için Netflix, Stan, ABC iView gibi uygulamaları kullanın, böylece Apple TV, oyun konsolu veya Blu-ray oynatıcı gibi ek bir cihaz satın almadan çevrimiçi içerik izleyebilirsiniz.
 • Netflix izleyicisiyseniz, uzaktan kaydedilen programlarınıza doğrudan atlamanıza izin vereceğinden, uzaktan kumandada özel bir Netflix düğmesinin olup olmadığını kontrol edin.
 • TV’nin özelliklerini ve performansını artırmak için güvenlik ve sistem güncellemelerini otomatik olarak uygulayın.

En iyi görüntü kalitesi nasıl elde edilir

Mağazadaki resim kalitesini değerlendirmek için ipuçlarımız:

 • İzleme açısı:  Ekranın ortasından yana doğru hareket ettikçe, bazı TV’ler renk ve kontrastı kaybeder. Ekranın ortasından uzaklaştığınızda resim çok fazla bozulursa, başka bir model arayın.
 • Doğal ten tonları:  Stüdyo ortamında, haber sunucusu gibi bir kişinin dokularını gözlemleyin. Kontrolleri ayarlayarak çıkarılamayan yeşilimsi veya sarı renk tonu gibi genel renk kirliliğine dikkat edin.
 • Resim modu ayarları   arasında geçiş yapma: Resim kalitesini belirgin şekilde değiştirebileceğinden, mağazada dinamik, standart, normal veya canlı göz atın

Çoğu mağazanın dikkatinizi çekmek için en parlak ve en doygun renk ayarlarında TV’leri olduğunu unutmayın. TV teslim edildiğinde standart veya normal ayarda olacak ve o kadar parlak olmayacak.

Yüksek dinamik aralık (HDR olarak da bilinir)

TV şirketlerine göre, bu teknoloji parlak ve koyu renkler arasında yüksek kontrast seviyeleri göstererek TV renk paletini genişletiyor. Hemen hemen tüm 4K TV’ler HDR’yi destekler ve diskte ve akış hizmetleri aracılığıyla birçok HDR uyumlu film ve TV şovu bulacaksınız.

TV’nizi satın aldığınızda, satış görevlisine HDR’nin varsayılan olarak açık olup olmadığını veya etkinleştirmeniz gerekip gerekmediğini sorun. Bazı markalar her HDMI bağlantı noktası için açmanızı gerektirir. Etkinleştirildikten sonra, HDR ve HDR olmayan video ve oyunlar arasında geçiş yaptığınızda otomatik olarak açılıp kapanmalıdır.

LCD vs OLED ekranlar – hangisi daha iyi?

Bir teknoloji mağazasına girin ve TV ekran türünü belirleyen bir harf bereketiyle bombalanacaksınız.

TV iyi yapılmışsa, LCD veya OLED kimlik bilgileri görüntünün kalitesinde çok az fark yaratacaktır. Farklılıklar var, ancak çoğunlukla üreticinin kalitesinden daha az önemli.

LCD TV’ler

 • Bir LCD (sıvı kristal ekran) ekranın arkasında CCFL (soğuk katot floresan lamba) veya LED (ışık yayan diyot) teknolojisi olacak bir ışık kaynağı gerekir.
 • CCFL teknolojisi hala var, ancak daha eski ve yerini LED’ler alıyor. LED aydınlatmalı TV’ler başlangıçta daha pahalıdır, ancak ışıkların göreceli olarak daha düşük güç kullanımına sahip olması nedeniyle çalışması daha ucuzdur.
 • Bazı üreticiler ve perakendeciler, LED’in LCD’den tamamen farklı bir teknoloji olduğuna inanıyorlar, ancak bu sadece bir pazarlama uygulaması.

OLED TV’ler

 • OLED (organik ışık yayan diyot) TV’ler çok iyi renk ve kontrast üretebilir – çoğu LED eşdeğerinden daha iyi.
 • Hâlâ nispeten pahalıdırlar, ancak teknoloji birkaç yıldır piyasada mevcut olduğundan fiyatta düşüyor.
 • Bazı markalar OLED TV’ler satarken, gerçek paneller LG tarafından kartta üretilmektedir. Bu, teknolojinin aynı olduğu anlamına gelir. Her şey, her üreticinin onu nasıl kullandığı ile ilgilidir.
 • OLED TV’ler de LED kullanır, ancak arkadan aydınlatmalı olması gereken LCD TV’lerden farklı olarak, OLED’lerde, piksele entegre aydınlatma bileşeniyle milyonlarca LED bulunur.
Plazma ekranlar ne olacak?

Üreticiler plazma TV yapmayı bıraktı ve pazarlık için bulsanız bile bir tane yatırmanızı önermiyoruz. Büyük, ağır, hacimlidirler ve yanma sorunu yaşayabilirler (bir görüntü ekrana kalıcı olarak basıldığında).

Aranacak temel özellikler

Cihazları bağlama

Blu-ray / DVD oynatıcılar , medya oynatıcılar (örn. Apple TV) ve AV alıcıları veya bilgisayarların hepsinin bir şekilde bağlanması gerekir. Bağlantı türüne karar vermeniz gerekir (genellikle HDMI, tek kabloda hem ses hem de video için tamamen dijital bir bağlantı) ve ihtiyacınız olan bağlantı sayısını saymanız gerekir.

Yeni TV’ler genellikle yalnızca HDMI kullanır. Daha eski ekipmanı bağlamak istiyorsanız, bileşen ve S-video (VHS oynatıcınızda bulabileceğiniz bağlantı noktası türü) gibi klasik konektörleri destekleyen dönüştürücüler satın almanız gerekir. Dönüştürücüler çoğu elektronik mağazasında ve çevrimiçi olarak mevcuttur. İstediğiniz dönüşümü arayın veya sorun (örn. HDMI dönüştürücü).

Şovları ve filmleri kaydetme

Artık birçok TV şov kaydedecek. Ancak, çoğu TV bunu yalnızca ayarlandıkları program için yapar. Çok az TV’nin iki alıcısı vardır, bu da bir kanalı başka bir kanalı izlerken kaydetmenizi sağlar. Bir tunerin sizin için yeterli olacağını düşünüyorsanız, TV odanızdaki kutu sayısını (ve uzaktan kumandaları) azaltmaya yardımcı olabilir.

Ses kalitesi

Televizyon alırken hoparlör performansı genellikle göz ardı edilir. En son ince TV’lerden gelen ses gelişirken, genellikle bir ses çubuğu ekleyerek daha iyi bir ses elde edersiniz  . Bir TV’nin sağlayabileceği genel ses kalitesi hakkında daha iyi bir fikir edinmek için testlerimize bir dinleme paneli ekledik.

Duvara montaj veya masa üstü: hangisi en iyisi?

 • TV’yi bir masa üstüne oturtmak daha kolaydır, ancak sabit ve tercihen tabana sabitlendiğinden emin olun, böylece küçük çocuklar onu çekemez.
 • Duvara monte ediyorsanız bağlantılara erişmek ve kabloları gizli tutmak baş ağrısı olabilir.
 • Görüntüleyenler duvara monte edildiğinde setin altında oturuyorlar, bu da rahatsız edici ve düşük bir izleme deneyimi olabilir.

Uzaktan kumanda

Daha sık kullanılan düğmelerin (ses seviyesi, kanal seçici, bekleme ve sessiz) bir bakışta yerleştirilebildiğinden emin olun. Küçük çocuklarınız veya devamsız bir eşiniz varsa ve uzaktan kumandanızın kaybolması muhtemelse, TV’nin kendisinde kolayca erişilebilir kontrollere sahip bir TV seçin.

Model numarası

TV’nin model numarası hangi yılın yapıldığını söyler – her markanın ürün kodunu nasıl deşifre edeceğinizi biliyorsanız. Bu bilgilere sahip olmanız, en yeni modeli arayabileceğiniz veya eski bir modelde zor bir pazarlık yapabileceğiniz anlamına gelir.

3D TV almaya değer mi?

Hayır, 3D disko kadar ölü. 3D, Avatar’ın  on yıl önce sinemalarda yayınlanmasının ardından bir sonraki büyük şey gibi görünüyordu  . Ancak, TV şirketlerini büyük bir anlaşma yapmaya çalışmasına rağmen, TV izleyicileri yem almıyordu ve hiçbir yeni model 3D’yi desteklemiyor.

2016 ve bazı 2017 TV modellerinin çoğu 3D uyumludur. 3D TV arıyorsanız, gözlükler daha hafif, daha ucuz ve aynı zamanda iyi çalıştıkları için pasif bir sistem (aktif yerine) aramanızı öneririz. Ancak, 3D tabanlı bir satın alma kararı vermeniz gerektiğini düşünmüyoruz; bunun yerine, normal HD video için en iyi resmi arayın.

Yenileme hızı (Hz) önemli mi?

Pazarlama hilesi kadar geçen bir fad kadar değil, tazeleme oranı (Hz), ekranın yenilenmesi için saniyede kaç kez olduğunu gösterir. Sözde sayı ne kadar yüksekse (genellikle Hz cinsinden ifade edilir), özellikle sporda, görüntü daha düzgün olur.

Ne yazık ki, bu tamamen doğru değil ve üreticiler Hz’i ölçmek için yeni yollar oluşturmaya çalıştılar, bu da kutuya koymak için çok sayıda numara veriyor. Hz rakamlarını dikkate almayın ve ekrandaki görüntüye bakın.

Kavisli bir TV ekranı daha mı iyi?

Bazı üreticiler kavisli bir TV ekranının insan gözünün şekli ile ilişkili olduğunu iddia ederken, diğerleri sadece etkileyici göründüğünü itiraf ediyor.

Freeview ve Freeview Plus nedir?

Freeview, ücretsiz TV’nin arkasındaki markadır (yani ABC, SBS, Ağ 9, Kanal 10 vb.). Gezinmesi ve okunması kolay olması gereken EPG’yi (elektronik program kılavuzu) veya ekran programı kılavuzunu entegre eder.

Çoğu TV, Freeview Plus’ı da destekler. Bu, iView ve 7plus gibi catch-up TV uygulamaları için destek ekler, böylece istediğinizi istediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Ancak, tüm bunların çalışması için, yakalama TV akışı video aracılığıyla size ulaştırıldığı için akıllı TV’nizin ev ağınız üzerinden internete bağlı olması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here